Inspirativní rodičovské projekty

Ve foyer konference Aktivní rodičovství budete mít příležitost postupně poznat 4 zajímavé a inspirativní rodičovské projekty.

 

9:00 – 11:00 Poporodní iniciativy

Popovídat si s námi můžete v koutku poporodních iniciativ o podpoře kojení v ČR a Mezinárodním kodexu marketingu náhrad mateřského mléka, o ambulantním porodu, o šestinedělí či poporodním duševním zdraví a mnohém dalším. NA koho se můžete těšit:

SpoKojení, z. s.  je nevládní nezisková organizace, která hájí právo dětí a žen na nejvyšší dosažitelnou úroveň zdraví, práva žen kojit své dítě výlučně do 6 měsíců věku dítěte a poté po dobu 2 a více let a informovaně se rozhodovat o výživě dítěte bez komerčního vlivu. Více informací na www.spokojeni.org.

Ambulantní porod je informační kampaň. Podporujeme ženy k tomu, aby mohly prožít rané šestinedělí v kruhu rodiny se zdravotní péčí porodní asistentky pro matku i dítě. Více informací na www.ambulantniporod.cz.

Šestinedělky jsou iniciativou založenou s cílem podpořit a informovat ženy o slastech a strastech poporodního období. Kolem původních webových stránek www.sestinedelky.cz se postupem času vytvořila komunita navzájem se podporujících žen a Šestinedělky se staly hybnou silou změn v poporodní péči.

Úsměv mámy je spolek, jehož hlavním cílem je podpora žen, které se potýkají s psychickými poruchami spojenými s raným mateřstvím, a podpora jejich blízkých osob. Více najdete na webových stránkách www.usmevmamy.cz.

11:00 – 13:00 Rodina by měla být bezpečným místem pro všechny děti

V Centru pro ohroženou rodinu Ratolesti Brno pomáháme rodinám v tíživé životní situaci, v jejímž důsledku může hrozit až odebrání dítěte z domova do náhradní péče. Pracujeme mimo jiné s dětmi, které nejvíce potřebují lásku a dávají to najevo tím nejméně láskyplným způsobem.

Stavte se u nás pro informace o attachmentu a jeho diagnostických metodách a pro jednoduchý, přesto zajímavý domácí úkol. U stánku bude zároveň probíhat i sbírka postaviček a miniatur pro naši práci s dětmi a mladistvými formou „Sandplay“. Za každou figurku budeme velmi vděční, pro více informací nás neváhejte kontaktovat na FB @ratolest.brno.

 

13:00 – 15:00 Cesta z města (s novinářkou Klárou Kubíčkovou o cestování s dětmi)

Busem do Rumunska s tříletým u prsa, Vysoké Tatry s děckem v šátku na zádech, přechod Šumavy a Bavorského lesa ve čtyřech dnech s mrnětem v nosítku,

vaření kaše na sněhu na zamrzlém Hornádu, stopování rysů. Bez auta, vlakem, lodí, a občas i stopem. Jak se nebát cestování s malými potomky, jak se sbalit na čtrnáct dní do jedné gemmy, kdo patří do kupé pro rodiče s dětmi, který ze čtyř našich národních parků nám dal nejvíc zabrat a jak se léčí banátský průjem. Novinářka a blogerka Klára Kubíčková vás přesvědčí, že zeměpis se dát učit zážitkově. A možná na konferenci postaví i stan.

15:00 – 17:00 Pangurovy příběhy (s Nóri Hamar o prazvláštním povídání příběhů)

Pangurovy příběhy jsou narativní dílnou, v níž se vše točí kolem vyprávění. Věnujeme se především papírovému divadlu čili kamishibai: z dřevěného divadélka pomocí série ilustrací vyprávíme dětem různého věku a v rámci

workshopů je doprovázíme, aby se mohly sami stát vypravěči, aby vyprávěly svoje vlastní příběhy slovem i obrazy. Papírové divadlo také tvoříme: píšeme a ilustrujeme příběhy, a v neposlední řadě vymýšlíme různé formáty kamishibai pro možnost jeho tvořivého a aktivního využití. Vloni jsme poslali do světa MiniKamishibai (malou dřevěnou krabičku s příběhy ve formátu A6). Více na: www.pangurovypribehy.cz

 

Ilustrace květinyIlustrace květinyIlustrace květiny