Nevyměňuj staré věci za nové aneb jak si vybrat správnou hračku – pro dítě i pro přírodu
Při výběru hraček je proto třeba přihlížet k bezpečí dítěte a jeho ev. ohrožení vlivem škodlivých látek, které mohou být v materiálech obsaženy, jednak na zátěž pro životní prostředí, která vzniká při výrobě (spotřebou materiálů, vody i energií) i likvidaci těchto materiálů a v neposlední řadě i využitelnosti hračky. Jak však vybrat správnou hračku: bezpečnou pro dítě a zároveň šetrnou k přírodě?
- konkrétní témata příspěvku:
ideální hračka, kvalita versus kvantita, umění si hrát, svět na knoflík, svět kouzel a pohádek, mají si kde hrát?, od dětí pro děti – aneb Víte s čím si vaše dítě zahrává?, bezpečné hračky, hračky a cerfitikace, hračky a právo
- příspěvek bude doplněn výstavou hraček a distribucí osvětových materiálů (leták k tématu)
- lektorky: ekoporadkyně českobudějovické Rosy o.p.s. (Mgr. Irena Vacková)
Rosa – společnost pro ekologické informace a aktivity, o.p.s. byla založena v roce 1991 organizacemi ČSOP, aby informovala o problematice ochrany přírody a životního prostředí. Původně byla založena jako nadace (Rosa – jihočeská nadace pro ochranu přírody), posléze se transformovala na obecně prospěšnou společnost.
Posláním organizace je šířit myšlenky souladu člověka s přírodou a princip trvalé udržitelnosti, a to výchovou, osvětou a vlastním příkladem a pomáhat jejich uvádění do života. S vědomím naléhavosti globálních problémů nabízet řešení na osobní, místní, regionální i vyšší úrovni.
Motto: „Pomáhat lidem, pomáhat přírodě.“
Za 19 let historie Rosy se její činnost vyhranila do 3 tematických programů, které se však na nejrůznějších úrovních vzájemně prolínají. Proti plýtvání přírodními zdroji, používání chemie a ale i proti klamavým reklamám se snaží bojovat program „odpovědné spotřeby“. V rámci programu „místní rozvoj“ propagujeme princip lokalizace, tedy snižování dovozu, lokální koloběh financí a opětovný vznik maloproducentů jako základu lokální ekonomiky. Třetí program je zaměřen na přírodní zahrady – zahrady bez chemie, okrasné i užitkové, zvyšující podíl zeleně a biodiverzitu sídel i krajiny. Dle hesla všechno souvisí se vším, jsou také všem našim programům společné například i ekologické zemědělství, obecná ochrana přírody či obnovitelné zdroje energie.