Mediální archív

———————————————


Konference Aktivní rodičovství: Je rodičovství těžký oříšek?

Tisková zpráva konference Aktivní rodičovství, Brno, 10.10. 2012

Již za 10 dnů, v sobotu 20. 10. 2012 proběhne v Brně čtvrtý ročník konference Aktivní rodičovství. Tradiční podzimní konference letos hostí americkou antropoložku Meredith Small nebo manželé Kopřivovy, uznávané autory knihy Respektovat a být respektován. Pro několik stovek rodičů je akce příležitostí načerpat cenné rady a nabídnou své vlastní rodičovské cesty a zkušenosti.

Hlavní myšlenkou akce je sdílení zkušeností a informací. To je dnes samozřejmě možné i v rámci internetových diskuzí. Zora Javorská z Nesehnutí vysvětluje, v čem je přístup organizátorek nový: „Konference Aktivní rodičovství chce z tohoto anonymního světa vystoupit a nabízet otevřená a veřejná setkání rodičů s odborníky.“

Program kombinuje velké přednášky s malými workshopy. Hlavní zahraniční lektorkou je Meredith Small  autorka knihy Naše děti, naše světy (Our babies, ourselves) která výrazně ovlivnila pohled na rodičovství. Meredith Small je také reprezentantkou tzv. etnopediatrie. Tato nová vědecká disciplína spojuje objevy pediatrů, vývojových psychologů a antropologů, kteří studují, do jaké míry je naše rodičovská péče založena na biologických potřebách a do jaké míry na kulturních zvyklostech.

Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek z programu dále doporučuje: „filmovou vzpomínku na Jean Liedloff, autorku knihy Koncept kontinua, přednášku o zdravém vaření pro těhotné ženy a malé děti (Marie Noe: Dobré věci nejsou špatné) nebo panelovou diskuzi Učíme děti doma.“

Letošní novinkou je prostor pro setkávání „Náves“, místo, kde rodiče a jejich děti najdou zdravé občerstvení, stánky s ekologickým a zdravím zbožím, kontaktní místo porodních asistentek, kavárnu nebo dětský koutek. Lucie Harnošová ze společnosti Brána k dětem doplňuje: „Náves je pro všechny, kteří si chtějí popovídat s přáteli nebo se s novými lidmi seznámit.“

Doprovodný program letos nabídne koncert ženské skupiny Yellow Sisters, který bude přístupný i těm, kteří se celodenního programu nezúčastní.

Tisková konference za účasti americké antropoložky Meredith Small proběhne 19.10. v 10:00 v Bráně k dětem na Josefské 1. Přijďte s námi posnídat!

Pro média jsou připravené celodenní akreditace.

 

Kontakty:

Kateřina Hájková Klíčová, Unie porodních asistentek (UNIPA), klicova@unipa.cz, 734 637 379

Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988

Lucie Harnošová, Brána k dětem, lucka2@email.cz, 721 436 380

Podrobné informace, program a anotace přednášek najdete na: www.aktivnirodicovstvi.cz

Aktivní rodičovství na Facebooku.

Portrét:

Meredith Small, autorka knihy Naše děti, naše světy aneb Jak biologie a kultura ovlivňují naše rodičovství

Meredith F. Smallová je profesorkou antropologie na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York. Studovala chování primátů a mnoho let strávila pozorováním různých druhů makaků v zajetí a ve volné přírodě. V současnosti se zajímá o propojení biologie a kultury a o evoluci lidského chování. V posledních letech se zabývá tím, jak biologie a kultura ovlivňují výchovné  styly. Je autorkou čtyř knih a pravidelně přispívá do odborných časopisů. Její blog najdete na adrese www.meredithfsmall.com

______________________________________________________________________________________________________________________

Tisková zpráva nakladatelství DharmaCaia ze dne 9.10. 2012 Praha

Americká antropoložka Meredith F. Smallová, autorka knihy Naše děti, naše světy, Jak biologie a kultura ovlivňují naše rodičovství (DharmaGaia 2012, orig. Our Babies, Ourselves), přijede do České republiky.

Rodiče i odborná veřejnost budou mít jedinečnou příležitost osobně se setkat s americkou antropoložkou Meredith F. Smallovou. 20. 10. bude mít M. F. Smallová přednášku na konferenci Aktivní rodičovství v Brně a 22. 10. bude podepisovat svou knihu Naše děti, naše světy v pražské prodejně Brána k dětem  a poté proběhne křest knihy a  neformální diskusní večer v Divadle Kampa. Akce se zúčastní také další významní zástupci české odborné veřejnosti.

Meredith F. Smallová je profesorkou antropologie na Cornellově univerzitě v Ithace ve státě New York. V současnosti se zajímá o propojení biologie a kultury a o evoluci lidského chování. V posledních letech se zabývá tím, jak biologie a kultura ovlivňují výchovné styly. Hojně publikuje v odborných i populárních časopisech. Je autorkou čtyř knih, pravidelně přispívá do různých časopisů.

Profesorka Smallová ve své práci spojuje objevy pediatrů, vývojových psychologů a antropologů, kteří studují, do jaké míry je naše rodičovská péče založena na biologických potřebách a do jaké míry na kultuře – a jak často to, co diktuje kulturní tradice, nemusí být to nejlepší pro naše děti.

„Mělo by miminko spát o samotě? Je kojení lepší než krmení z láhve, nebo je to mýtus 90. let? Kolik času by mělo uběhnout, než matka vezme do náruče plačící dítě? A jak je pro rozvoj kojence doopravdy důležité, když na něj mluvíme nebo mu zpíváme? To jsou jen některé z důležitých otázek, které Smallová pokládá. Odpovědi jsou nejen překvapivé, ale mohou dokonce změnit způsob, jímž pečujeme o své děti!“, připomíná Lumír Kolíbal, majitel nakladatelství DharmaGaia

Více informací:

Daniela Kučmašová, dvaradinkova@volny.cz tel. 773 583 183, 777 047 718

Dále:

www.aktivnirodicovstvi.cz

www.dharmagaia.cz

www.divadlokampa.cz

dharmagaia@dharmagaia.cz

_______________________________________________________________________________________________________________________

Tiskové zprávy z minulých ročníků:

Světový týden respektu k porodu v Brně

Letošní téma: Kolik stojí porod?

Tisková zpráva
Brno, 18.5. 2012

Brno se letos již po třetí připojí ke Světovému týdnu respektu k porodu. Informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství  proběhne na mnoha místech v centru Brna. Zapojí se do něj většina brněnských organizací nabízejících služby pro těhotné ženy a jejich rodiny. Hvězdou letošního Týdne respektu je americká rodinná terapeutka Naomi Aldort, která v Brně vystoupí v pondělí 21. května v 17 hodin v sále Břetislava Bakaly.

 

V letošním roce si organizátoři STRP na celém světě zvolili téma: Kolik stojí porod? Tato otázka pálí nejen budoucí rodiče, ale i Ministerstvo zdravotnictví. To se v poslední době zajímá o možné modely péče během těhotenství, porodu a šestinedělí, které by byly nejen bezpečné a ženám příjemné, ale které by také zohledňovaly náklady na poskytovanou péči. V programu festivalu o tomto tématu bude v úterý mluvit porodní asistentka Miluška Kameníková z porodnice na Obilním trhu. Na tentýž den připadá projekce filmu Obchod se zrozením.

Přednášky a dny otevřených dveří budou celý týden probíhat v brněnských mateřských a rodinných centrech a také v centrech porodních asistentek a dul. “Mezi nejzajímavější přednášky nepochybně patří přednáška americké terapeutky Naomi Aldort, autorky knihy Vychováváme děti a rosteme s nimi, říká Zora Javorská, spolukoordinátorka festivalu z NESEHNUTÍ. Celý program je dostupný na www.aktivnirodicovstvi.cz. Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek doplňuje, že „konkrétní otázky a problémy mohou těhotné ženy a čerstvé maminky jako každoročně směřovat na porodní asistentky v bezplatné poradně, kterou letos najdou každý den (12:00 – 13:30) v obchůdku Bráně k dětem na Josefské 1“.

Hostem letošního ročníku je i právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota, která povede workshop o současné situaci v českém porodnictví. Ta upozorňuje, že v současné době, po prvním dubnu letošního roku, se v souvislosti s novým zákonem o zdravotních službách objevily dvě změny. „Pozitivní je to, že už ženy nemusí platit v porodnicích za přítomnost doprovodu, i když to stále není všude respektováno. Na druhou stranu nově hrozí porodním asistentkám až milionová pokuta za vedení porodu doma.

Podrobný program a další informace naleznete na : www.aktivnirodivstvi.cz

Kontakty:

Kateřina Hájková Klíčová, UNIPA, klicova@unipa.cz, 734 637 379

Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988

Zuzana Candigiota, Liga Lidských práv, zcandigliota@llp.cz, 777 893 871

______________________________________________________

I líný rodič přijel na Aktivní rodičovství

Tisková zpráva konference Aktivní rodičovství, Brno, 14.10. 2011

Zítra 15. 10. 2011 proběhne v Brně III. ročník konference Aktivní rodičovství. Již tradiční akce letos přináší hosty jako Tom Hodgkinson, Jaroslav Dušek, či Helena Máslová, kteří hledají alternativy k rodičovským přístupům a také témata mapující život ženy, mateřství ale i psychický vývoj nenarozených dětí. Brno se tak stává po úspěšném festivalu Světový týden respektu k porodu místem setkávání rodičů, kteří hledají vlastní cesty při naplňování své rodičovské role.

Třetí ročník konference Aktivní rodičovství zahájí již v pátek 14.10. koncert skupiny Yellow Sisters, který proběhne v sále Kavárny Trojka na Dominikánské 9.  Celou sobotu 15.10. konferenci opět hostí Fakulta sociálních studií na Joštové 10, jejíž velkorysé prostory umožní paralelní program ve dvou sálech a zázemí pro rodiny s dětmi. Dětském koutku bude po celý den probíhat doprovodný program.

Tom Hodgkinson „Přijel jsem představit svůj koncept líného rodiče a vtipem je, že zrovna na konferenci Aktivní rodičovství. Také mě teší, že lidé zde čtou mé knihy a na jaře výjde již 4. v pořadí.“ Další hlavní body konference shrnuje jedna z organizátorek konference Zora Javorská „velký zájem je i o přednášku herce Jaroslava Duška (Výchova bez výchovy) a očekávání vzbuzuje i přednáška slovenského psychologa Patrika Bálinta (Mužský svět během těhotenství, porodu a rodičovství).” Lucie Harnošová, jedna z dalších organizátorek doplňuje: „letos bude také ke slyšení přednáška lékařky Heleny Máslové (Žena v jednadvacátém století) a návštěvníci se mohou těšit i na tlumočený příspěvek americké  Naomi Aldort  (Výchova zodpovědných dětí neautoritativním způsobem)”.

Podrobný program konference je k dispozici na www.aktivnirodicovstvi.cz.

Během celého dne bude k dispozici stánek Unie porodních asistentek s poradnou. Kateřina Hájková Klíčová, výkonná ředitelka UNIPy dodává: „během konference se budou moci připojit návštěvníci a návštěvnice konference  k výzvě Podpora porodní asistentky Ivany Königsmarkové a diskutovat o situaci v českém porodnictví.“

Organizátorky i letos očekávají veliký zájem veřejnosti, proto je možné si místa rezervovat předem na stránkách www.aktivnirodicovstvi.cz. Novinky z Příprav konference a diskuze nad letošními tématy přináší i facebooková stránka Konference Aktivní rodičovství.

K doprovodnému programu bude patřit i autogramiáda Toma Hodgkinsona, autora bestseleru Líný rodič, která proběhne 14. října 2011 od 15 hodin v knihkupectví Barvič a Novotný na ulici Česká 13 v Brně.

Součástí konference bude i oslava 10. výročí české asociace dul.

Více informací:

Kateřina Hajková Klíčová, UNIPA, klicova@unipa.cz, 734 637 379

Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988

Lucie Harnošová, Brána k dětem, lucka2@email.cz, 721 436 380

www.aktivnirodicovstvi.cz

Britský publicista Tom Hodgkinson (*1968) se proslavil jako redaktor časopisu Idler (Lenoch), který založil se svým kamarádem v roce 1993. Kromě toho také přispíval do prestižních britských novin, zejména do Guardianu, a stál u zrodu firmy dovážející absint do Velké Británie. Své vášni pro lenošení a svobodu zasvětil tři knihy, které se staly bestselery – Jak být líný, Jak být volný a Líný rodič. V současnosti žije na venkově v Devonu se svou přítelkyní a třemi dětmi. Nakladatelství JOTA připravuje na konec roku vydání jeho další úspěšné knihy Staré dobré časy.

____________________________________________________________

I líný rodič přijede na Aktivní rodičovství

Tisková zpráva konference Aktivní rodičovství, Brno, 27.9. 2011

15. 11. 2011 proběhne v Brně III. ročník konference Aktivní rodičovství. Již tradiční akce letos přináší hosty jako Tom Hodgkinson, Jaroslav Dušek, či Helena Máslová, kteří hledají alternativy k rodičovským přístupům a také témata mapující život ženy, mateřství ale i psychický vývoj nenarozených dětí. Brno se tak stává po úspěšném festivalu Světový týden respektu k porodu místem setkávání rodičů, kteří hledají vlastní cesty při naplňování své rodičovské role.

Třetí ročník konference Aktivní rodičovství zahájí již v pátek 14.10. koncert skupiny Yellow Sisters, který proběhne v sále Kavárny Trojka na Dominikánské 9.  Celou sobotu 15.10. konferenci opět hostí Fakulta sociálních studií na Joštové 10, jejíž velkorysé prostory umožní paralelní program ve dvou sálech a zázemí pro rodiny s dětmi. Dětském koutku bude po celý den probíhat doprovodný program.

Hlavní body konference shrnuje jedna z organizátorek konference Zora Javorská „Hlavním hostem letošního ročníku je britský spisovatel Tom Hodgkinson, který na konferenci představí svůj koncept líného rodičovství, velký zájem je i o přednášku herce Jaroslava Duška (Výchova bez výchovy) a velká očekávání vzbuzuje i přednáška slovenského psychologa Patrika Bálinta (Mužský svět během těhotenství, porodu a rodičovství).” Lucie Harnošová, jedna z dalších organizátorek doplňuje: „letos bude také ke slyšení přednáška lékařky Heleny Máslové (Žena v jednadvacátém století) a návštěvníci se mohou těšit i na tlumočený příspěvek americké  Naomi Aldort  (Výchova zodpovědných dětí neautoritativním způsobem)”.

Podrobný program konference je k dispozici na www.aktivnirodicovstvi.cz.

Během celého dne bude k dispozici stánek Unie porodních asistentek s poradnou. Kateřina Hájková Klíčová, výkonná ředitelka UNIPy dodává: „během konference se budou moci připojit návštěvníci a návštěvnice konference  k výzvě Podpora porodní asistentky Ivany Königsmarkové a diskutovat o situaci v českém porodnictví.“

Organizátorky i letos očekávají veliký zájem veřejnosti, proto je možné si místa rezervovat předem na stránkách www.aktivnirodicovstvi.cz. Novinky z Příprav konference a diskuze nad letošními tématy přináší i facebooková stránka Konference Aktivní rodičovství.

K doprovodnému programu bude patřit i autogramiáda Toma Hodgkinsona, autora bestseleru Líný rodič, která proběhne 14. října 2011 od 15 hodin v knihkupectví Barvič a Novotný na ulici Česká 13 v Brně.

Součástí konference bude i oslava 10 výročí české asociace dul.

Více informací:

Kateřina Hajková Klíčová, UNIPA, klicova@unipa.cz, 734 637 379

Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988

Lucie Harnošová, Brána k dětem, lucka2@email.cz, 721 436 380
www.aktivnirodicovstvi.cz

Britský publicista Tom Hodgkinson (*1968) se proslavil jako redaktor časopisu Idler (Lenoch), který založil se svým kamarádem v roce 1993. Kromě toho také přispíval do prestižních britských novin, zejména do Guardianu, a stál u zrodu firmy dovážející absint do Velké Británie. Své vášni pro lenošení a svobodu zasvětil tři knihy, které se staly bestselery – Jak být líný, Jak být volný a Líný rodič. V současnosti žije na venkově v Devonu se svou přítelkyní a třemi dětmi. Nakladatelství JOTA připravuje na konec roku vydání jeho další úspěšné knihy Staré dobré časy.
_______________________________________________________________________

Tiskové zprávy ze Světového týdne respektu k porodu 2011

Tisková zpráva z 18. 5. 2011

Připojte se k pochodu za opravdové pleny

V tomto týdnu 16. – 21. 5. se po celém světě slaví Týden opravdových plen (TOP). Během celého týdne probíhají i v České republice akce, které šíří osvětu o pratelných plenách, jejich výhodách, šetrnosti k životnímu prostředí i ke zdraví dítěte.  Zaměřují se na rodiče, zdravotníky, mateřská centra, porodní asistentky, státní správu a samosprávu, širokou veřejnost. Mezi nejvýznamější akce TOPu patří páteční Pochod za opravdové pleny, který začíná v 15.00 v Bráně k dětem na Josefské ulici 1.

Týden opravdových plen na podporou a osvětu látkových plen založila ve Velké Británii organizace Women´s Enviromental Network. Pod názvem Real Nappy Weak se slaví již od roku 1996. V České republice převzala hlavní záštitu od roku 2007 společnost Rosa z Českých Budějovic. Letos se Týden opravdových plen koná ve stejném termínu jako Světový týden respektu k porodu.

“Při příležitosti TOPu připomíná společnost Brána k dětem projekt Představujeme látkové pleny lékařům, který vznikl z potřeby šířit informace o moderních látkových plenách a zdravém přebalování mezi zdravotníky u kterých stále ještě převládá mnoho mýtů o přebalování do látkových plen. Těhotné ženy a rodiče malých dětí lékařům a porodním asistentkám velmi důvěřují a proto je důležité, aby zejména oni tyto informace věděli, znali výhody používání látkových a mohli je také doporučit.” říká Lucie Harnošová ze společnosti Brána k dětem. Projekt funguje již tři roky. V dubnu 2011 nad projektem převzala patronát MUDr. Helena Máslová, která nyní vede Centrum psychosomatické péče a věnuje se psychogynekologii.

V Brně se nejvíce akcí k Týdnu opravdových plen bude konat během pátku 20.5. Začne se v 10.00 přednáškou o moderních látkových plenkách, bude následovat Pochod za látkové pleny od 15 hodin a zakončením bude vyhlášení soutěže Plena roku, které proběhne v 16.00 opět v Bráně k dětem.

Podrobný program Týdne opravdových plen i Týdne respekltu k porodu naleznete na www.aktivnirodivstvi.cz.

Kontakt:
Lucie Harnošová, Brána k dětem, lucka2@email.cz, 721 436 380

Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988

_________________________________________________

Tisková zpráva ze dne 11.5. 2011

Rodíme (se), jak potřebujeme?

Světový týden respektu k porodu v Brně

Brno se letos opět připojí ke Světovému týdnu respektu k porodu. Informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství  proběhne na mnoha místech v centru Brna. Zapojí se do něj většina brněnských organizací věnujících se tématu. Záštitu nad akcí převzal Odbor zdraví Magistrátu města Brna. Každý den v týdnu nabízí velmi bohatý program, například přednášku psycholožky Jiřiny Prekopové, autorské čtení z nové knihy „Bonding – porodní radost“ nebo seminář s porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou a mnoho dalších zajímavých akcí.

Do Světového týdne respektu k porodu jsme se zapojili hlavně proto, že se nechceme smířit s tím, že české ženy nemají, na rozdíl od například anglických, německých či dánských žen možnost volit, kde a jak přivedou na svět své dítě. V České republice je jen omezená možnost rodit pouze s porodní asistentkou. Úplně chybí možnost porodit v porodním domě.“ vysvětluje Kateřina Klíčová z Unie porodních asistentek, jedna z organizátorek akce.

Celý týden, který začíná už tento pátek, myslí svým programem na všechny, kterých se porod týká. Přednášky o těhotenství a porodu zaujmou především nastávající maminky a budoucí tatínky. Informace o péči o dítě, výchově a výtvarné dílny jsou určeny pro rodiče a jejich děti. Na své si příjdou i porodní asistentky či lékař a lékařky. Z nabitého programu zmiňme například přednášku o porodnictví v Indii, či zamyšlení se nad otcem u porodu.

Celou středu bude v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu probíhat Den Unie porodních asistentek s bohatým přednáškovým a tvořivým programem pro celé rodiny. Dále bude v průběhu týdne ke shlédnutí film Porod jak jej známe, či zajímavá přednáška o aromaterapii v těhotenství a při porodu. Na závěr týdne se setkají brněnské duly u příležitosti 10ti let založení České asociace dul a v panelové diskusi Dula u porodu představí brněnské veřejnosti, kdo dula vlastně je.

„Festival umožňuje získat během týdne mnoho potřebných informací o porodu, které není, kde jinde se dozvědět. A je také místem sdílení vlastních příběhů a zkušeností,“ říká  Zora Javorská z NESEHNUTÍ, další z organizátorské trojice. Lucie Harnošová ze společnosti Brána k dětem, další z hlavních organizátorek akce dodává, že „porod je velký zážitek, který ovlivňuje rodiče i děti na celý život. Proto je potřeba věnovat mu pozornost a získávat si informace z různých zdrojů“.

Týden respektu k porodu je také dobrá příležitost jak odborné veřejnosti představit nové vědecké poznatky a nové trendy v porodnictví. „Našim hlavním cílem je ukázat ženám i porodním asistentkám, že každý porod je příběh, který vyžaduje individuální přístup.“ upřesňuje Kateřina Klíčová.

V rámci právní výbavičky do porodnice, která je také součásti akce připravila Liga lidských práv nový projekt s názvem Chci svůj porod. Všichni, kterým současný systém péče o rodičky a matky nevyhovuje, mohou prostřednictvím webového formuláře oslovit svého senátora, pojišťovnu nebo Ministerstvo zdravotnictví.

Na stejný datum připadl letos rovněž celosvětový Týden opravdových plen. Jsou připraveny přednášky o moderních látkových plenách, ale také o bezplenkové komunikační metodě, jejíž popularita i počet praktikujících rodičů u nás v posledních letech výrazně roste. Týden vyvrcholí Pochodem za látkové pleny spojeným s aukcí, rautem a vyhlášením soutěže Plena roku 2011.

Podrobný program a další informace naleznete na www.aktivnirodivstvi.cz a www.unipa.cz.

Kontakty:

Kateřina Klíčová, UNIPA, klicova@unipa.cz, 734 637 379

Zora Javorská, NESEHNUTÍ, zora@nesehnuti.cz, 606 722 988

Lucie Harnošová, Brána k dětem, lucka2@email.cz, 721 436 380

Ilustrace květinyIlustrace květinyIlustrace květiny