Světluška Hradilová

Ukrajinka, vdaná za Moravana, maminka pěti dětí.

První porod císařským řezem obrátil můj život naruby, hledala jsem jak z toho ven, jak si obnovit ženskou sílu, jak vylepšit svůj ženský osud. Mám krásné zážitky ze 4 následujících domácích porodů (bez porodní asistentky a duly). Je velmi důležité, podpořit ty, kdo chtějí vědomě počít, porodit a vychovávat své děti. My jsme ve svém okolí takovou podporu neměli a tak jsem se s radostí této požehnané funkce ujala. Inspiruji, pomáhám připravit se k porodu, bývám i přítomná při tajemství zrození (nejsem první porodní bába v naší rodové linii). Opomíjená a zapomenutá péče o ženu, její tělo a duši v šestinedělí je tím, čemu se v poslední době intenzivně věnuji.

Poporodní péče, tradice a současné možnosti

Co my nevíme, matky odmítaly a zapomněly, na co babičky dbaly a prababičky věděly proč…

Pojem šestinedělí nás upozorňuje na přesně určenou dobu trvání. Ale proč zrovna šestinedělí, co to ve skutečnosti znamená, o čem a proč vlastně to šestinedělí je? Můžeme, tak jak je to dnes běžné a samozřejmé, být brzy po porodu zpátky a pečovat o domácnost, pokračovat v přerušených aktivitách a akcích, všechno stíhat jako „dřív“… Nebo můžeme obrodit zapomenuté a dobou emancipace důsledně zavrhované ba zatracované tradice –  užít si klidu, tepla, věnovat jemnou péči svému tělu, ať už z něčích rukou nebo od sebe sama, a to proto, abychom projevily vděčnost za to, že můžeme prožívat radost z vědomého mateřství, projevit tělu vděčnost za odvedenou práci, vytvořit podmínky pro návrat organizmu do původního stavu, podpořit přirozené procesy obnovení, napomoci nastolení kojení a předejít vzniku poporodních emocionálních potíží.

Na slovanských, mexických, thajských a jiných tradicích poporodního obnovení mě zaujalo, že ač se v jednotlivostech liší, jejich základ a principy jsou velmi blízké, podobné. Můžeme používat masáž bylinnými koulemi, olejovou masáž, poporodní zavinování, rozmývání rukou s porodní bábou a další postupy a rituály. Toto budeme probírat během našeho setkání na konferenci Aktivní rodičovství.

A pak už snad jen: „Je-li maminka šťastná, všichni jsou šťastní“.

 

Ilustrace květinyIlustrace květinyIlustrace květiny