Úžasná mysl a vědomí novorozeného dítěte

Jsou si novorozenci vědomi sami sebe? Jsou stejně citliví jako my? Jak vyspělé mají smysly? Jak vyspělou mají nervovou soustavu a mozek? Jakou mají paměť a jak se učí? Mohou si pamatovat vlastní porod? Můžeme my mít v sobě uloženou vzpomínku na naše vlastní zrození? Ovlivňují nás zážitky z období těhotenství a porodu?

Diskuze nad knihou „Úžasná mysl a vědomí vašeho novorozeného dítěte“, diskutovat budou:

PhDr. Zlata Hálová, CSc.
matka již dospělého syna, psycholožka a terapeutka. Od r. 1990 vede
soukromou poradnu Psychocentrum Brno se zaměřením na hlubinné řešení
problémů dospělých, které pocházejí z raného období dětství. Často se
setkává s problematikou traumatických záznamů i z doby prenatální a
perinatální, které pak ovlivňují prožívání a chování celého dalšího
života. Roku 1993 absolvovala výcvik Holotropní metody u Prof.
Stanislava Grofa v Kalifornii, seznámila se s metodou Regresní terapie.
V současnosti se nejvíce věnuje terapii psychosomatických problémů, také
užitím systemických Rodinných konstelací podle B. Hellingera.
Byla jednou z prvních osvětově působících popularizátorek nutnosti
zdravé výživy v souvislosti s psychickým stavem dětí i dospělých a
jednou z prvních přednášejících o fyziologickém „Něžném porodu“ F.
Leboyera.
Více www.psychocentrum-brno.cz

MgA. Katarína Zatovičová (*1964) herečka a lektorka
Narodila se v Bratislavě. Již v dětství hrála ve filmu a televizi, po absolvování divadelní AMU, působila v Martinském divadle, ale jejím velkým koníčkem už od mládí byla psychologie a medicína.  Vzdělávala se v různých oborech, souvisejících se zdravým životním stylem. Je absolventkou kurzů psychologie, duchovního rozvoje, aromaterapie a masáží, muzikoterapie, jógy, pohybových a relaxačních technik, zdravé výživy. Od roku 1998 realizuje v Praze svůj projekt  A centrum – vědomá a aktivní příprava na mateřství a rodičovství, který budoucím rodičům poskytuje celostní informace v propojení tradičních metod s nejnovějšími vědeckými poznatky jak teoreticky tak prakticky. Katarína vytvořila také svébytně a originálně pojatý koncept těhotenského cvičení a přípravy budoucích rodičů. Je členkou Hnutí za aktivní mateřství, podílela se na přípravách mezinárodní konference „Přivádíme děti na svět“ (2001), přednáší v České a Slovenské republice. Je členkou týmu zážitkově-vzdělávacího 2letého kurzu „Lektorka vědomé a aktivní přípravy na mateřství a v péči o děti do tří let“ www.acentrum.eu

Radek Suchý Grover
otec 5 dětí, iniciátor a spolupřekladatel uvedené knihy

Jaroslav Dušek

Kosmický mudrlant, improvizující génius, nadšený hudebník – perkusista, nezaškatulkovatelný zpěvák, originální tanečník, filmový herec, scénárista, režisér a pedagog, mim, postpopulární, televizní bavič, mistr převleků a masek, slovní ekvilibrista, moderátor, polyhistor a bosonohý fešák.

Téma: Právo na nedokonalost

Škola života

Beseda v rámci konference o různých přístupech ve výchově a vzdělávání:
Humánní pedagogika, Škola akademika M.P. Ščetinina, Intuitivní pedagogika, Play Wisely®, Montessori pedagogika, Waldorfská škola, Rodinné školy, fenomenologická výuka, kraniosakrální biodynamika aj. O tohle všem si můžete popovídat s našimi hosty, kteří se objevili nebo objeví také v rámci cyklu besed a seminářů Škola života. Autorem tohoto projektu je Mario Večerek, který vás bude provázet tímto setkáním. Více na www.skolazivota.net

Besedy se zúčastní tito hosté:
Pavel Kraemer – matematika, fyzika, cizí jazyky -12 let praxe – studium MFF UK a waldorfského semináře pro středoškolské učitele v Praze, tříleté pokračující vzdělávání na waldorfském semináři v německém Kasselu, vyučoval matematiku, fyziku, zeměpis, němčinu a angličtinu na druhém stupni ZŠ a na střední škole u nás a v zahraničí (Německo, Švýcarsko, Ukrajina), v současné době na waldorfském lyceu v Praze,  koordinuje mentorskou činnost zahraničních lektorů, vzdělávání učitelů v zahraničí a žákovské výměnné pobyty,  je zástupcem projektu evropského portfolia (EPC) za ČR.

Klára Markuciová – je původem z Prahy. Vystudovala všeobecnou ekonomiku. Po skončení studia oboru Učitelství odborných předmětů na středních odborných školách na Pedagogiké fakultě Univerzity Karlovy, se mnoho let věnovala výuce studentů na střední hotelové škole v Praze, kde se později stala i zástupkyní ředitele pro praktickou výuku. Po vystudování Diplomového kurzu Montessori se věnovala učitelství v prestižních montessori mateřských školkách v České Republice, kde se později stala ředitelkou. Klára je prezidentkou programu vzdělávání miminek a batolat Play Wisely® pro Čechy a Evropu, jež vystudovala v USA. Je členkou  Montessori Asociace České Republiky a profesionálním terapeutkou Kraniosakrální biodynamiky. Hraje na flétnu a ráda se oddává meditacím v blízkosti hor či oceánů.

Tomáš Feřtek  –  novinář činný nejen na poli českého školství,  autor knihy Rodiče vítání – vystoupí místo profesora Riese, který se bohužel nemůže zúčastnit.

Naomi Aldort

Respektovaná americká rodinná poradkyně a autorka knihy Vychováváme děti a rosteme s nimi, vám bude povídat o tom, jak vychovávat zodpovědné děti neautoritativním způsobem. Naomi také nabízí workshopy autentického rodičovství a soukromé poradenství přes telefon, celovětově.

Autorčina anotace přednášky:

Každý rodič by se rád vzdal hádek, trestů, či hrozeb, kdyby byl schopen zajistit, aby jeho batole, dítě, či dospívající byli šťastní a současně jednali zodpovědně. Kniha Naomi Aldort Vychováváme děti a rosteme s nimi je odpovědí na toto univerzální přání.

Vedení Naomi Aldort odstraňuje z rodičovství boj a poskytuje rodičům nástroj, jak překonat své původní neproduktivní reakce. Ukáže nám jak reagovat, tak aby naše reakce posílily a propojily jak naše děti, tak nás samotné.

Přednáška bude zaměřena na především na emoce a potřeby rodičů. Jak se zbavit zlosti a špatných pocitů. Jak respektovat děti a zároveň i sebe sama. Jak naplňovat vlastní potřeby.

Více na: www.aldort.com,Více o akcích v České republice www.naomialdort.cz

Přednáška bude tlumočená.

Tom Hodgkinson

Autor knih Líný rodič, Jak být líný a Jak být volný, spoluautor známeho britského, alternativního internetového časopisu The Idler – Lenoch, přijede a osobně se s vámi na konferenci Aktivní rodičovství podělí o to jak být líným rodičem.

Autorova anotoce přednášky:
Tom Hodgkinson seděl jednou na zahradě a přemýšlel, proč je rodičovství tak náročné. Poté si přečetl esej od DH Lawrence, která obsahovala větu: „Jak vychovávat dítě? První pravidlo: nechej dítě být. Druhé pravidlo: nechej dítě být. Třetí pravidlo: nechej dítě být.“ Lawrence vysvětluje, že dítě, za které je vše uděláno, se nenaučí dělat věci samo. Toto vypadá jako „výhra-víno“ (zde je použita slovní hříčka: win-win situation je v angličtině výhra v každém případě, autor použil win-wine, tedy výhra-víno, pozn překl.:) méně práce pro rodiče, více pro dítě. (Česky asi odpovídá rčení: „za málo peněz hodně muziky“).
Tom bude mluvit o tom, jak se pokouší tuto myšlenku aplikovat při výchově svých tří dětí.

 

Petra Steinerová

porodní asistentka, dula, se věnuje ženám  a jejich rodinám, netěhotným, těhotným, rodícím i pečujícím o děti. Již devátým rokem se pohybuje v porodnictví a prvotním impulsem k této činnosti bylo přispět k tomu, aby nevznikala porodní traumata žen a dětí. Je certifikovanou lektorkou metody Eleny Tonetti „Birth into Being“ zpracovávající traumata vlastního zrození. Vstup na konferenci je věnovám právě porodním traumatům, jejich možné prevenci a léčbě. Seminář „Birth into Being“ bude následovat po konferenci na podzim 2011.

Patrik Bálint

slovenský regresní terapeut, bude na konferenci mluvit o mužském světě během těhotenství, porodu a rodičovství.

Autorova anotace:
Mužsko-ženský princíp hľadajú v poslednej dobe k sebe cestu a možnosti komunikacie počas dôležitých období života človeka. Mužský svet prichádza so svojimi prednosťami, danostami, problémami aj otvorenými otázkami ako sa chovať, pristupovať a riešit mnohé počas tehotenstva, pôrodu a rodičovstva.
Více o autorovi na stránkách: www.predporodnapriprava.sk

Helena Máslová

REPRODUKČNÍ STRATEGIE

Obsahem přednášky budou mimo jiné témata: otázka hormonální antikoncepce
porodní (ne)traumata
problematika neplodnosti
manipulace ve zdravotnictví
prestiž rodičovství

 

O autorce:
Narozena 1.5.1968
Vystudovala 1.lékařskou fakultu UK Praha.
Pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, poté na interním oddělení a v léčebně dlouhodobě nemocných. V roce 2008 založila Centrum psychosomatické péče. Má 3 děti (17,14 a 12 let).

Více na: www.psychosomatic.cz

Duly ČAD

 

Vlasta Jirásková a Majka Staňková vám představí:
práci duly v těhotenství, při porodu a později, její přínos pro matku, otce, děťátko a celou rodinu. Co konkrétně dula dělá, mýty o dulách, odpovědi na otázky. 10 let činnosti České asociace dul. Povídání bude doplněno krátkým filmem s porodní tematikou.
Více na: www.duly.eu
Vlasta Jirásková je spoluzakladatelka České asociace dul, dlouholetá propagátorka přirozeného (kontaktního) rodičovství. Vede semináře pro (budoucí) rodiče, setkávání kojících maminek s dětmi, vyučuje budoucí duly, pracuje jako dula a laktační poradkyně, píše do časopisu Děti a my. Má dvě děti (22 a 17 let). www.porody.net
Majka Staňková je certifikovaná dula Slovenských dul a členka České asociace dul, instuktorka Symptotermální metody plánovaného rodičovství, certifikovaná laktační poradkyně a terapeutka pevným objetím dle Jiřiny Prekopové. Vede semináře pro budoucí rodiče a aktivity pro rodiny s dětmi v Brně, včetně výchovného poradenství. Zkušenosti s doprovázením u porodu má nejen ze Slovenska, ale také již několik let z jihomoravských porodnic. Je matka dvou synů (7 a 5 let). www.majka-kurzy.cz

Lucie Suchá Groverová

Autorka knihy Aby porod nebolel, publicistka, lektorka sebepoznávacích workshopů zaměřených především na témata těhotenství a porodu,  propagátorka návratu přirozeného a důstojného příchodu lidské bytosti na svět a návratu zdravého rodinného života, výtvarnice, básnířka, máma pěti dětí.

Autorčnina anotace:
Jsem především člověk, což není samo o sobě málo. Myslím si, že život je krásná jedinečná univerzita, ve které máme neustále možnost na sobě pracovat a posunovat hranice svého lidského potenciálu. Období těhotenství je ideální příležitost k růstu a vývoji všech zúčastněných.
Porody mých tří posledních dětí jsem celé prozpívala a jsem hluboce přesvědčena o tom, že porod tak jak nám byl od přírody dán je bezbolestný proces. Pracuji s intuitivní kresbou a věnuji se regresi do prenatálního období a práci s limbickým otiskem. Dvě starší děti učím doma formou domácího vzdělávání.
Ilustrace květinyIlustrace květinyIlustrace květiny